24 במאי 2022

מכתב למועצת שידורי הכבלים והלווין: עמדתנו בעסקת קשת וRGE

איגוד הבמאיות והבמאים, בשיתוף איגוד תסריטאי הקולנוע והטלוויזיה, ש״חם ארגון השחקנים-ות ואק״ט – איגוד עובדים-ות, שלחו מסמך עמדה למועצת שידורי הכבלים והלווין בנושא עסקת קשת וRGE להקמת מיזם סטרימינג חדש

בעקבות החלטת מועצת שידורי הכבלים והלווין לקיים שימוע ציבורי לגבי עסקת קשת-RGE, העברנו היום (שלישי, 24/5) – איגוד הבמאיות והבמאים, בשיתוף איגוד התסריטאים-ות, שח״ם ואק״ט – מסמך עמדה המייצג את הבמאים-ות, העובדים-ות והשחקנים-ות בתעשייה. במכתב הדגשנו כי יש לחכות לאסדרה חקיקתית כוללת לפני יישום מסקנות הוועדות השונות בנושא.

מתוך מסמך העמדה:

״כידוע, תעשיית הפקות המקומיות בישראל מבוססת על חובות ההשקעה של ערוצי הטלוויזיה לצד המפעילים הרב ערוציים. חובת השקעות אלו הן אלו שמקיימות את עולם הפקות המקור והתרבות הישראלית על מסכי הטלוויזיה בישראל.

המחוקק הגדיר איזונים ברורים בין ערוץ שידור לבין מפעיל רב ערוצי, איזונים שמטרתם לשמור על התחרותיות בשוק לצד השמירה על היצירה והתעשייה הישראלית המקומית. […] ההתפתחות הטכנולוגית והשינויים באופי העברת השידור אל הציבור שיבשו וממשיכים לשבש את האיזונים הללו – עד כדי נזק ממשי ליציבות של התעשייה המקומית. 

למחוקק ולמשרד התקשורת ברור מזה שנים רבות כי יש לבנות מודלים חדשים אשר ישמרו על האיזון אך יהיו רזים ועדכניים יחד עם ההתקדמות הטכנולוגית והשידור על גבי האינטרנט. לאור זאת הוקמו כמה ועדות בשנים האחרונות, האחרונה בהם הינה ועדת פולקמן אשר משרד התקשורת פועל בימים אלו לקדם חקיקה בהמשך למסקנות הוועדה.

[…] בשנת 2015 החליטה המועצה לעלות את חובת ההפקות מ-%8 ל – %9 בשנת 2017. בסוף שנת 2016 החליטה המועצה להשעות את ההחלטה מכיוון שהתפרסמו מסקנות ועדת פילבר ויש להמתין ליישומם. כפי שהמועצה המתינה מספר פעמים ליישום מסקנות של ועדות אנו מבקשים כי גם הפעם המועצה תמליץ שיש להמתין לאסדרת חקיקה כוללת.״

לקריאת המכתב המלא

לקריאת החלטת המועצה לשידורי כבלים ולווין