25 בנובמבר 2021

מכתב האיגודים לשר התקשורת: שינוי תנאי רישיון השידורים של YES

איגוד הבמאיות והבמאים, בשיתוף איגוד התסריטאים, שח״ם ואקט, שלחו היום (חמישי, 25/11) מכתב לשר התקשורת יועז הנדל, בבקשה להחיל על YES את חובת ההשקעה בהפקות מקור, בהתאם להמלצות ועדת פולקמן

תחום היצירה המקורית בעברית סובל משחיקה דרמטית של כ-100 מיליון ש״ח מדי שנה, וזאת לאור כניסתם של גופי שידור שאינם מחויבים בחוק בהשקעה ביצירה המקומית, אך ורק בשל חוסר התאמה של החוק הקיים להתפתחויות הטכנולוגיות ובניגוד גמור לכוונת המחוקק.

בשלוש שנים האחרונות העבירה חברת Yes כ-35% ממנוייה בלווין לממירי אינטרנט – דהיינו לשידורים שאינם מחוייבים בהשקעה, ומשכך שוק הפקות המקור סבל משחיקה נוספת. יתרה מכך, על פי פרסומים בתקשורת, חברת Yes ביקשה להאריך את רישיונה עד לינואר 2026 ומתכננת להעביר את כלל מנוייה לאינטרנט, תוך שלוש שנים בלבד. במקרה שכזה תעשיית היצירה המקורית העברית תפסיד לא פחות מ 105 מיליון ש”ח וספק אם תוכל להמשיך להתקיים.

כל יום שעובר ללא התאמה רגולטורית, מגדיל את השחיקה בתעשיית היצירה המקורית ומקרב אותה אל קיצה. בפרק הזמן עד להשלמת החקיקה בהתאם להמלצות ועדת פולקמן, צפויה תעשיית היצירה המקומית לאבד כ-30 מיליון ש”ח נוספים.

לאור כל זאת, פנינו בבקשה דחופה לשר התקשורת יועז הנדל להפעיל באופן מיידי את סמכותו, ולקבוע כי גם הכנסותיה של Yes משידורי התוכן שלה על גבי האינטרנט יחוייבו בחובת ההשקעה בהפקות מקור – כפי שחלה על שידורים בלוויין, כך שכוונת המחוקק תוכל לבוא לידי ביטוי באופן מיידי עד להשלמת חקיקת פולקמן, על מנת להציל את התעשייה מקריסה.

לקריאת המכתב המלא