13 במאי 2021

מכתב האיגודים למועצת התאגיד: הזמנה לשיתוף פעולה לקידום זכויות היוצרים-ות

איגוד הבמאיות והבמאים, בשיתוף הפורום הדוקומנטרי בישראל ואיגוד תסריטאי הקולנוע והטלוויזיה, שלח היום מכתב למועצת תאגיד השידור הישראלי, בהזמנה לשיתוף פעולה עם היוצרים-ות לקידום זכויות היוצרים-ות והיצירה הישראלית

בכתבה שפורסמה השבוע בעיתון The Marker, דווח כי מועצת התאגיד אישרה לחברת פרטנר TV להקרין פרסומות לצופים בתכני הערוץ ב-VOD, תמורת 500 אלף ש״ח בשנה. בעקבות הידיעה, ובעקבות כך שלא מתקיים שיתוף פעולה תקין בין נציגי-ות היוצרים-ות לבין מועצת התאגיד, בחרנו לשלוח מכתב לנציגי המועצה ולראשי תאגיד השידור הישראלי.

מתוך המכתב:

״העברת הרפרטואר של תאגיד השידור הישראלי בסכום זעום כזה מעוררת תמיהה, על אחת כמה וכמה מבלי שהתקיימה על כך התייעצות עם בעלי הזכויות השותפים/ות. מעבר לכך, גם סכום בלתי ראוי זה, למיטב ידיעתנו, אינו חוזר אל היוצרים והיוצרות בעלי הזכויות והשותפים. אין אפילו התחייבות שהכנסות אלה, שכאמור מחציתן אינן שייכות לתאגיד, יופנו במלואן להפקות מקור נוספות, כפי שהיה ראוי. […] פרטנר TV, שאינה משקיעה ביצירה מקורית ישראלית בניגוד לחברות דומות הכפופות לרגולציה, אף נוגסת בנתח השוק של חברות המשקיעות ביצירה, ובכך מכפילה את הנזק ליצירה וליוצרים/ות. מדובר בסכנה אמיתית לשוק יצירות המקור הטלוויזיוניות בישראל.

הקמת תאגיד השידור הישראלי לפני כארבע שנים היא היוצא מהכלל המעיד על הכלל בשוק התקשורת הישראלי – הציבור מצביע בשלט וצופה בהמוניו בתכני התאגיד. אך בחגיגה המתמשכת על הצלחתו של תאגיד השידור הישראלי, בהנפת הפסלונים ובביקורות המהללות, נשכחים מקומם וכבודם של מי שמייצר בעמל כפיו את התוכן הטוב ביותר בישראל – היוצרות והיוצרים. אנו קוראים לכם, חברות וחברי מועצת התאגיד, להיפגש איתנו בהקדם ולפתוח בכך נתיב לשיח מתמשך. לא יאה שנמשיך כך בהיעדר דיאלוג מקצועי ובקבלת החלטות חד צדדיות שפוגעות ביוצרים/ות וביצירה”

לקריאת המכתב המלא

לקריאת הכתבה בThe Marker