מי אנחנו

איגוד הבמאיות והבמאים (ע”ר 580092609) הוקם ב-14/2/1972 ונרשם כדין כעמותה בשנת 1986.
האיגוד מייצג את הרוב המוחלט של במאי-ות הקולנוע, הטלוויזיה, הקליפים, הפרסומות, האנימציה והניו מדיה בישראל ושם לו למטרה לשפר את מעמד הבמאי-ת, להגן על זכויותיו-ה ועל חופש הביטוי שלו-ה, כמו גם לאפשר לו-ה להתפרנס בכבוד.

הערך העליון שעומד מאחורי האיגוד הינו הגנה על חברותיו וחבריו מפני כל תופעה שרירותית בשוק הטלוויזיה והקולנוע, בין אם מדובר בפגיעה במעמדם-ן או בזכויותיהם-ן, הפרת חוזה, הלנת שכר, יחס לא נאות של קרנות ציבוריות או מניעת חופש האמנות. על ידי שימוש מושכל בכוחו של האיגוד כגוף סולידרי המייצג את כלל החברים-ות בו, האיגוד פועל להגן על כל פרט בו.

האיגוד רואה עצמו אחראי לפיתוחה וקידומה של היצירה האור-קולית הישראלית, על מסכי הקולנוע, הטלוויזיה ובפלטפורמות הניו מדיה, ומנהל לאורך השנים מאבקים עיקשים על תקציבי היצירה ועל קיומם של כללי משחק וכללי העסקה הוגנים בתעשייה.

בין המאבקים הבולטים שהוביל האיגוד: המאבק על זכויות היוצרים והזכות לתמלוגים (תלי), המאבק על הבראת השידור הציבורי והקמתו של תאגיד השידור הציבורי החדש, המאבק לאכיפת הפקת ושידור תוכניות דרמה ותעודה בכל פלטפורמות השידור, המאבק על חוק הקולנוע, מאבק הבמאים הדוקומנטרים לתנאי עבודה וזכויות הוגנות, המאבק בפרסום הסמוי, המאבק המתמשך למען חופש הביטוי ורבים נוספים.

בין הישגיו המשמעותיים של האיגוד: חקיקת חוק זכויות היוצרים החדש, חקיקת חוק הקולנוע, חקיקת חוק תלי (תמלוגים לבמאים-ות), ההכרה בפריסת מס הכנסה, המהפכה בתמחור השימוש בחומרי ארכיון רשות השידור, הבטחת מתן קרדיטים לבמאי-ות קליפים, השקת האמנה הבין-איגודית למניעת הטרדות מיניות בתעשייה ועוד.

כחלק מתפיסת הקהילה וכשירות הניתן לחברים-ות האיגוד מקיים אירועים וסדנאות מקצועיות בנושאים שונים הקשורים לעבודת הבמאי-ת. מלבד ערכם התרבותי והלימודי אנו מוצאים בפעילויות אלו כלי לפיתוח מודעות היוצר לסביבה בה הוא עובד ויוצר ואף דרך להעמקת שיתוף הפעולה והסולידריות בין היוצרים-ות החברים-ות באיגוד.

לסיכום אירועי האיגוד בשנת 2019

לסיכום אירועי האיגוד בשנת 2020

 

כתובתנו: שד׳ דוד המלך 1, תל אביב – יפו
טלפון: 053-6660486
פייסבוק: איגוד הבמאיות והבמאים