18 בנובמבר 2020

מכתב האיגודים לחברות התוכן: די לפגיעה ביוצרים-ות הישראלים-ות!

איגוד הבמאיות והבמאים, בשיתוף הפורום הדוקומנטרי בישראל ואיגוד תסריטאי הקולנוע והטלוויזיה, שלח היום מכתב למנכ״לי סלקום TV, פרטנר וyes, בדרישה מהחברות להשקיע ביצירה הישראלית!

פרטנר וסלקום TV קיבלו תקופות חסד ארוכות מטעם ״הגנת ינוקא״, בהן לא החזירו מהכנסותיהן את חלקם של היוצרים-ות והיצירה המקורית הישראלית. ראוי שתקופה זו תיגמר. איגודי היוצרים בישראל לא יעמדו יותר מהצד. לא נמשיך לסבול התנהלות כזו מצד סלקום TV או מכל גוף שידור המוכר שירותי צפיה ולא משנה באיזו טכנולוגיה, הגורמת נזק ממשי לתעשיית הטלוויזיה והקולנוע ופוגעת ביכולתם של יוצרים להתפרנס מיצירתם.

כך גם חברת yes, אשר מהווה בית של ממש ליוצרים-ות ישראלים-ות רבים-ות, שאף שהרחיבה באופן משמעותי (מעל %50) את השימושים הנעשים ביצירות ישראליות התעקשה שלא להביא את זה לידי ביטוי בתשלומי התמלוגים הניתנים ליוצרי אותן יצירות. בכך מובילה yes לצמצום משמעותי של יכולתם-ן של יוצרים-ות להתפרנס מיצירתם-ן, וזאת בניגוד לכל הצהרותיה.

אנו קוראים לחברות התוכן להתעשת. לא יעלה על הדעת שחברת טלוויזיה ישראלית תעשה ככל שביכולתה על מנת לפגוע בתעשייה הישראלית, ביוצרים-ות הישראלים-ות וביצירה הישראלית. לא יעלה על הדעת שינצלו ניצול כל כך עמוק של אזלת ידה של מדינת ישראל, אזלת יד שאנו מקווים שתיפתר ברפורמה המתוכננת בוועדת פולקמן בימים אלו ממש. לא נהסס לפעול על מנת לשמור על זכויות היוצרים שלנו ועל יכולתנו להתפרנס מיצירותינו בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותנו, משפטיים ואחרים.

המכתב המלא למנכ״ל סלקום מר אבי גבאי

המכתב המלא למנכ״ל פרטנר TV מר איציק בנבנישתי

המכתב המלא למנכ”ל yes מר רן גוראון