29 ביוני 2021

מכתב האיגודים למשרד התרבות: הערות לתיקון למבחנים בנושא מניעת הטרדות מיניות

איגוד הבמאיות והבמאים, בשיתוף עם איגודי היוצרים-ות, שלח השבוע מכתב למשרד התרבות והספורט, המציג את הערותינו לתיקון המבחנים לאמנה נגד הטרדות מיניות בתעשייה

בתחילת החודש פורסמה טיוטת תיקון למבחנים לחלוקת כספי תמיכות של משרד התרבות והספורט במוסדות ציבור בתחום התרבות בעניין מניעת הטרדות מיניות. איגוד הבמאיות והבמאים, בשיתוף הפורום הדוקומנטרי בישראל, איגוד התסריטאים, איגוד מקצועות האנימציה, פורום הקולנועניות ויוצרות הטלוויזיה בישראל ואקט איגוד עובדים בקולנוע ובטלוויזיה בישראל, שלח השבוע מכתב למשרד התרבות, עם הערות לטיוטת התיקון:

איגודי היוצרים-ות מברכים על היוזמה לתיקון המבחנים. הנוסח שמונח לפנינו מעיד על הפנמה של הצורך במאבק בתופעת ההטרדות המיניות וביצירת מסגרת בטוחה מהטרדות בתעשייה. עצם הפעולה וההצהרה על פעולה היא מבורכת שכן המודעות לנושא היא כלי מרכזי במאבק חשוב זה. אנו מודים לשר התרבות ולכל העוסקים במלאכה החשובה ומעודדים אתכם להמשיך לפעול לשם כך.

נזכיר, איגודי היוצרים החילו אמנה למניעת הטרדות מיניות המותאמת לתעשיית הקולנוע והטלוויזיה בישראל, אמנה אשר פועלת כבר מזה כמה שנים ומהווה בסיס לפעילות השוטפת למניעת הטרדות מיניות. החלתם של התיקונים על מוסדות ציבור בתחום הקולנוע תסייע לקדם את המאבק צעד
משמעותי נוסף, למען המטרה המשותפת.

יחד עם זאת, אנו מבקשים להעיר שתי הערות שיעזרו להפוך את המהלך לנכון ומועיל יותר: ראשית, אנו מתקשים להבין מדוע מוסדות הקולנוע השונים מצויים מחוץ לתיקונים, ואנו סבורים כי יש לעודד גם את מוסדות הקולנוע להקפיד על פעילויות למניעת הטרדות מיניות. שנית, יש להציע תמריץ ראוי גם לארגונים שמתנהלים מול פרילנסרים, כדי שגם הם יוכלו להנות מהיתרונות בביסוס תקנון למניעת הטרדות מיניות ובכך לקחת חלק במאבק המשותף לכולנו.

אנו מבקשים לשפר בנוסח התיקון את שתי הנקודות שהצגנו לעיל. התייחסות לנקודות אלו תקדם הלכה למעשה את המטרה לשמה הונח התיקון, ואנו בטוחים שתסייע להצלחתו בתעשייה כולה. נשמח להפגש עם כבוד השר וצוותו ככל שנדרש, על מנת להסביר את עמדותינו ודעתנו ולסייע להן לבוא לידי ביטוי בתיקונים.

לקריאת המכתב המלא >>