5 בנובמבר 2020

מכתב איגודי היוצרים לוועדת פולקמן: עמדתנו בנושא אסדרת העל בתחום השידורים

איגוד הבמאיות והבמאים, בשיתוף איגוד התסריטאים והפורום הדוקומנטרי בישראל, שלחו היום מכתב לוועדת פולקמן -הוועדה לבחינת אסדרת העל בתחום השידורים, משרד התקשורת, בתביעה להתאמת הרגולציה לשינויים בשוק התקשורת

אנו מברכים על כוונתה של הוועדה לבחינת אסדרת העל בתחום השידורים לשמור על היקפי הפקות המקור “בהיקף שלא יפגע בשל השינויים בטכנולוגיות השידורים”, ותובעים ממנה להתאים את הרגולציה הנדרשת לשם כך. על הוועדה לפעול כדי לוודא שכל המנגנונים הקיימים יישמרו, ובעתיד אף יגדלו.

ככל שמדינת ישראל מעוניינת ביצירה ישראלית מקורית דוברת השפה, שעוסקת ומשקפת את היצירה הישראלית עליה לחייב אותה בחוק ובאסדרה מתאימה. בהיעדר אסדרה כזו, לא תהיה יצירה ישראלית מקורית, זוהי כבר איננה נבואת זעם. ככל שמדינת ישראל לא שינתה את תפיסת עולמה ביחס לחשיבות היצירה הישראלית, ולא ויתרה על האינטרס הציבורי של המדינה לעודד יצירה ישראלית מקומית (ואבוי לנו אם המדינה ויתרה על כך), הרי שהשאלה היא לא האם להטיל חובות הפקות מקור על כל ספקי התוכן האודיו-ויזואלי בישראל, אלא באיזה אופן יש להטיל את החובות הללו.

עמדתנו היא כי יש להחיל בהקדם את חובת הפקות המקור ולבטל לאלתר את הגנת הינוקא בהגדרתה הנוכחית בחוק , מתוך הכרה בכך שחמש שנים הן די והותר זמן להתבססות בשוק, גם על גופי השידור החדשים כנגזרת מסך תשלומי הציבור המועברים אליהן כדי לאפשר צפייה.

לקריאת המכתב המלא – עמדת איגודי היוצרים