23 בינואר 2020

מכתב איגודי היוצרים-ות לנשיא אוניברסיטת חיפה: ביטול אירוע ממניעים גזעניים

ארגוני היוצרים שלחו אמש מכתב לנשיא אוניברסיטת חיפה פרופ’ רון רובין, בנושא ביטול של שיח גלריה עם האמן סאהר מיעארי, אשר אמור היה להתקיים במוזיאון הכט, מטעמים גזעניים. האיגודים דורשים התנצלות ציבורית, והתחייבות שאפליה וגזענות כזו לא תעבור על סדר היום בעתיד.

לכבוד
פרופ’ רון רובין
נשיא אוניברסיטת חיפה

הנדון: ביטול אירוע תרבותי במוזיאון הכט ממניעים גזעניים

שלום רב,

ארגוני היוצרים החתומים מטה רואים בחומרה ביטול של אירוע תרבות, אשר אמור היה להתקיים במוזיאון הכט בבעלות אוניברסיטת חיפה וקרן הכט, וזאת בשל השתתפותו והצגת יצירתו של האמן סאהר מיעארי בשל היותו אמן ערבי פלסטיני. האירוע בוטל יום לפני על ידי מנהלת ואוצרת מוזיאון הכט הגב’ שונית נטר-מרמלשטיין במכתב לראש החוג לתולדות האמנות ד”ר יוחאי רוזן שבו ציינה ש-“ההחלטה נובעת בשל מחויבותנו להתחשב בדעתם ורצונם של קרן הכט. מתוך ניסיון העבר, הקרן לא תאפשר קיום שיח הגלריה לאמן פלסטיני במוזיאון”.

אין זה מתקבל על הדעת שמוסד הנתמך מכספי ציבור, יימנע מלקיים אירוע או להציג יצירה של אמן רק בשל מוצאו או דעותיו הפוליטיות. אפשר רק לדמיין אילו תגובות היו משוגרות אם המילה “פלסטיני” הייתה מוחלפת במילה “יהודי”.

החלטת מוזיאון הכט והגב’ נטר-מרמלשטיין היא עברה על סעיף 3-א’ בחוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים, תשס”א-2222 הקובע: “מי שעיסוקו בהספקת מוצר או שירות ציבורי או בהפעלת מקום ציבורי, לא יפלה בהספקת המוצר או השירות הציבורי, במתן הכניסה למקום הציבורי או במתן שירות במקום הציבורי, מחמת גזע, דת או קבוצה דתית, לאום, ארץ מוצא, מין, נטיה מינית, השקפה, השתייכות מפלגתית, גיל, מעמד אישי, הורות או לבישת מדי כוחות הביטחון וההצלה או ענידת סמליהם”.

אנחנו אכן מברכים על תגובת האוניברסיטה שאינה מקבלת התנהלות זו, אך עודנו דורשים פרסום התנצלות ציבורית בשם גב’ נטר-מרמלשטיין ומוזיאון הכט בשל התנהגותם הגזענית, והתחייבות מצדם ומצד האוניברסיטה שאפליה וגזענות כזו לא תעבור על סדר היום בעתיד.

בכבוד רב,

איגוד הבמאיות והבמאים
פורום מוסדות תרבות ואמנות בישראל* פורום יושבי ראש הנהלות של מוסדות תרבות * פורום עמותות תרבות ערבים * הפורום הדקומנטרי בישראל * איגוד המפיקים לקולנוע וטלוויזיה * איגוד התסריטאים * האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה * איגוד העורכים-איגוד מקצועות הפוסט בישראל * אגודת הסופרים העברים * מרכז מוסאוא * איגוד האמנים הפלסטיים * איגוד המחזאיות והמחזאים * אמ”י-אגוד אמני ישראל * אי”ב-ארגון יוצרים עצמאים בתיאטרון * בת”י אגוד במאי התיאטרון בישראל * עמותת הכוריאוגרפים * שח”ם ארגון השחקנים בישראל * עמותת הכוריאוגרפים * האגודה למעצבי במה.* מרכז פליציה בלומנטל ארגון מוזיקאים עצמאיים.

לקריאת המכתב המלא >>>

לקריאה נוספת >>>