21 באוקטובר 2021

איגוד הבמאיות והבמאים מזהיר: חתימה על חוזים מול חממות פיתוח

במאיות-ים ותסריטאים-ות יקרים-ות – ריכזנו עבורכם-ן מספר כללי אצבע ואזהרות לקראת חתימה על חוזה מול חממות פיתוח, למען שמירה על זכויותיכם-ן. לא בטוחים? פנו אלינו לייעוץ וסיוע.

חברות וחברים יקרים-ות,

בשנים האחרונות ישנם פרסומים רבים אודות חממות לפיתוח יצירות, סרטים, סדרות ושאר יצירות אור-קוליות, הפתוחים לרשמה של במאים-ות ותסריטאים-ות.

במבט ראשוני, אנו מברכות ומברכים על כך. חממות אלו יוצרות קשרים עם גופים שונים בתעשייה וקרקע להדרכה מקצועית בתחום המניבות יצירות מרהיבות ונפלאות. יחד עם זאת, יש לשים לב ולהיזהר מכמה מקרים:

1. מבעוד מועד או לאחר התקבלותך לחממות או לפרויקטים מסוימים, “תשודך” לך חברת הפקה ותהיה לך מחויבות לעבוד אך ורק עם אותה חברת הפקה. לפעמים, דבר זהות המפיקים או חברת ההפקה לא יהיה ידוע לפני הגשתך לחממה והדבר יכול היה להשפיע על החלטתך לקחת חלק בהליך או לא.

2. נדרשת לחתום על הסכמים אשר בפועל עלולים לנשל אותך באופן משמעותי מזכויותיך ביצירה, וכל זאת בשביל תמורה זעומה או אפסית במסגרת החממה. הסכמים המנוסחים בצורה דרקונית, חד-צדדית ללא כל אפשרות למשא ומתן מושכל, ובסדר זמנים בלתי אפשרי.

3. היזהרו מסעיפים אשר נותנים לחברת ההפקה את הזכות להחליט על צירוף יוצרים-ות נוספים, על הזכות להחליט על דילול זכויות של היוצרים/זכויות מסחריות, ו/או על הזכות להחליט כי אין כל ערובה שתהיו חלק מההפקה אם וכאשר תימכר להפקה בחו”ל.

4. היזהרו מסעיף אשר דורש מכם-ן לוותר על הזכות המוסרית – משמעה ויתור על כל שינוי/ סילוף/ עיצוב מחדש של היצירה על ידי חברת הפקה או מי מטעמה.

5. תדרשו שיהיה סעיף המאפשר לכם-ן את זכות הסירוב הראשונה לביים את תוצרי הפיתוח.

6. לא לשכוח להכניס את סעיף תל״י לתוך החוזה, כאשר 100% מהתמלוגים שייכים לכם-ן, זאת מבלי להוסיף תנאים אשר יעמידו את הזכות לתמלוגים בסימן שאלה.

*** אם לא קבלת את מלוא המידע, הן בנוגע לחברת ההפקה והן בנוגע לחוזה; או אם נתקלת במצב לא תקין – פנו אלינו! זוהי התנהלות שאינה ראויה ואינה תקינה! ***

ניתן לפנות אלינו, במייל: info@directorsguild.org.il; או בוואטסאפ, בטלפון: 077-4181600.

בהזדמנות זו אנו מזכירים – לכל חבר-ת איגוד ניתנת שעת ייעוץ שנתית עם עו״ד המתמחה בענייני זכויות יוצרים-ות, חוזים והתנהלות מול מפיקים-ות. נצלו את שעת הייעוץ שלכם-ן! לכל הפרטים >> bit.ly/3aWBNWn

בברכה,

לימור פנחסוב – יו״ר איגוד הבמאיות והבמאים,
רועי אלבה – מנכ״ל איגוד הבמאיות והבמאים.