28 בינואר 2020

מתייצבים למען חופש הביטוי

איגודי היוצרים והיוצרות עומדים לצד מוחמד בכרי, ולצד כל יוצר-ת העומד-ת מול ניסיונות השתקה וסתימת פיות.

איגוד הבמאיות והבמאים והפורום הדוקומנטרי בישראל מגבה ותומך בחברנו הבמאי והיוצר מוחמד בכרי מול מסע הרדיפה וההפחדה שמולו הוא עומד. אין דרך להבין את הנעשה פה מלבד רדיפה חסרת גבולות הנמשכת שנים ארוכות, במהלכן נדחו כבר שלוש עתירות ע”י בית המשפט, והרדיפה חסרת הטעם נמשכת.

ביום חמישי הקרוב (6/2) יתקיים דיון נוסף בתביעה שהוגשה נגד מוחמד בכרי, שכבר חמש עשרה שנה נמצא בעינוי דין בעקבות הסרט שביים ג’נין ג’נין. איגוד הבמאיות והבמאים כבר הביע את תמיכתו בבכרי בעבר בהודעה לעיתונות, במסגרתה טענו כי נמשיך להתייצב  למען חופש הביטוי והיצירה, ללא קשר לנושא הסרט או לעמדות הפוליטיות של יוצריו.

לצערנו אנחנו עדים בתקופה האחרונה למקרי השתקה רבים, כגון ביטול הקרנת הסרט ״לאה צמל, עורכת דין״ של הבמאית רחל לאה ג׳ונס במעלות, ביטול הקרנת הסרט ״הומלנדס” (“ארץ מולדת”) של העיתונאית קייטי הופקינס ברעננה (שלא נענו למכתבנו שנשלח בשיתוף איגוד התסריטאים) וכלה בביטול שיח גלריה עם האמן סאהר מיעארי במוזיאון הכט בחיפה. אלה ככל הנראה לא יהיו האחרונים לבוא.

אנחנו באיגודי היוצרים-ות קוראים לרשויות המקומיות ולגובי הציבור במדינת ישראל, להפסיק את הפגיעה בחופש היצירה והביטוי, שהוא נשמת אפו של מעשה האמנות ושל חירות הפרט. עמדנו בעבר ונמשיך לעמוד לצד יוצרים ויוצרים שחופש הביטוי שלהם נפגע, ללא קשר לנושא הסרט ולעמדות הפוליטיות של יוצריו.