20 במרץ 2018

“התיאטרון הלאומי, שמנוהל ומתוחזק מכספי ציבור, אמור לשרת את הציבור הרחב”

כשברקע התלונה שהוגשה במשטרה על ידי הנהלת “הבימה”, בעקבות הקרנת מסרים פוליטיים על בניין התיאטרון, איגוד הבמאיות והבמאים שלח מכתב נוקב למנכ”לית התיאטרון. האיגוד: “הנהלת התיאטרון בחרה לפגוע בחופש הביטוי של אזרחי ואזרחיות ישראל”

כשברקע החלטת הנהלת תיאטרון הבימה על הגשת תלונה במשטרה – בעקבות הקרנת מסרים נגד ראש הממשלה על קיר מבנה התיאטרון, בהפגנה שהתקיימה בסוף חודש פברואר האחרון – איגוד הבמאיות והבמאים שלח היום (שלישי) מכתב למנ”כלית התיאטרון אודליה פרידמן, במחאה על התנהלות התיאטרון הלאומי בפרשה.

“התיאטרון הלאומי, אשר מנוהל ומתוחזק על ידי כספי ציבור מיום היווסדו, הינו שטח ציבורי וככזה עליו לשרת את הציבור הרחב ולא את דעותיהם-ן האישיות של חברי-ות ההנהלה, יהיו אשר יהיו”, נכתב, בין השאר, לפרידמן. “על אף זאת, הנהלת התיאטרון בחרה לפגוע בחופש הביטוי של אזרחי ואזרחיות המדינה, אשר בחרו להפגין ברחבת התיאטרון ולבטא את מסרי ההפגנה ודעותיהם-ן על קירות התיאטרון החיצוניים”. עוד ציינה הנהלת איגוד הבמאיות והבמאים במכתב, כי ניכר שבמקרה הנדון נעשה “שימוש בלתי ראוי בכוחה של ההנהלה למנוע את הקרנת המסרים הפוליטיים, ובכך זו, מעלה בתפקידה הציבורי בשמירה על חופש הביטוי, בדיוק כפי שעל זו לנהוג גם כלפי היצירות המוצגות על בימת התיאטרון”.

האיגוד סיים את מכתבו לפרידמן בדרישה כי התיאטרון הלאומי לא ייתן יד לפגיעה נוספת בחופש המחאה ובחופש הביטוי ו”תתייצבו בראש החזית לשמירתם, בדיוק כפי שנדרש מכם”.

איגוד הבמאיות והבמאים רואה מחובתו למחות נגד כל פגיעה בחופש הביטוי וימשיך לעמוד בחזית כל מאבק לשמירתו, ללא הבדלים של דת, גזע, מין, לאום או השתייכות פוליטית.

למכתב המלא שנשלח למנכ”לית “הבימה”