26 במאי 2018

על המשמר: חוק זכויות יוצרים

הדיונים בוועדת הכלכלה בנוגע לתיקון חוק זכויות יוצרים החלו, אך מעיון בנוסח החדש עולה חשש ממשי כי התיקון עשוי דווקא להוביל לפגיעה נוספת ביכולתם של היוצרים-ות להילחם בבעיית הפיראטיות. איגוד הבמאיות והבמאים נלחם על נוסח הוגן, שימנע את המשך גזלת זכויות היוצרים במרחב המקוון

בימים אלו נפתחו הדיונים בוועדת הכלכלה בנוגע לתיקון חוק זכויות יוצרים. התיקון, יוזמת שרת המשפטים איילת שקד, נועד לסייע לבעלי-ות זכויות יוצרים להיאבק בצפייה הפיראטית.

איגוד הבמאיות והבמאים תומך, כמובן, במהותו של התיקון החשוב ומברך עליו. אולם, מעיון בנוסח החדש עולה חשש ממשי – שקיבל תוקף בחוות דעת מקצועית של עו”ד עמו התייעצנו – כי התיקון, בנוסחו הנוכחי, עשוי דווקא להוביל לפגיעה נוספת ביכולתם של היוצרים-ות להילחם בבעיית הפיראטיות.

נציגי-ות איגודי היוצרים, יחד עם נציגי-ות תלי – חברת התמלוגים של התסריטאים והבמאים בישראל, ניסחו והעבירו את עמדתם לגורמים המקצועיים האמונים על התיקון ונפגשו עם נציגי-ות משרד המשפטים. כמו כן, היוצרים-ות נמצאים בקשר עם חברי-ות כנסת, נציגי-ות גופי השידור וגורמים נוספים האוחזים בזכויות הנגזלות, על מנת להבהיר את ההשלכות של הנוסח הקיים על תעשיית הטלוויזיה והקולנוע כולה.

זאת ועוד, נציגי-ות היוצרים נוכחים גם בדיוני ועדת הכלכלה ומיצגים את האינטרס התרבותי-ציבורי –  הקפדה על אקלים המאפשר ליוצרי-ות בישראל לקטוף את הפרות עמלם-ן, מבלי שזכויות היוצרים שלהם-ן ייגזלו במרחב המקוון.

רוצים לדעת עוד? רוצים לקחת חלק בדיונים בכנסת? צרו קשר עם משרד האיגוד בדוא”ל: ayala@directorsguild.org.il‏.

כוחנו ויכולתנו להשפיע על מהלך הדברים קשורים קשר ישיר במעורבותם-ן של חברי-ות האיגודים במאבק. קחו חלק והשפיעו.