17 בפברואר 2020

התקדמות בדרך לרגולציה בשוק הטלוויזיה הרב ערוצית – אך המאבק עוד לא נגמר!

בעקבות כתבה שפורסמה הבוקר בTheMarker, איגודי היוצרים-ות שלחו מכתב ליו”ר המועצה לשידורי כבלים ולווין, המברך על הצעת המתווה החדש לשינוי מודל האסדרה בשוק הטלוויזיה הרב ערוצית, אך הדרך עוד ארוכה!

מר אשר ביטון, ממלא מקום יו”ר המועצה לשידורי הכבלים ולוויין, הציג מתווה חדש לשינוי מודל האסדרה בשוק הטלוויזיה הרב ערוצית, שיביא לכך שגם גופי הזרמת תוכן בווידאו ייאלצו להשקיע בהפקה מקומית. ההצעה לחיוב השחקנים החדשים בהשקעה ביצירת תוכן ישראלי גובשה באחרונה בדרג המקצועי במועצת הכבלים והלוויין, והוצגה על ידי ביטון, בפני שר התקשורת דוד אמסלם. על פי המתווה החדש ועל פי דרישות האיגודים, השחקניות החדשות בזירת הטלוויזיה הרב ערוצית תהיינה מחויבות ביצירת תוכן מקורי, ולא ברכישת תוכן בלבד.

איגודי היוצרות והיוצרים פועלים מזה כשנתיים אל מול מועצת הכבלים והלווין ומשרד התקשורת, במטרה לשנות את המצב הקיים, ולהגן על היצירה המקורית המקומית. זוהי סנונית ראשונה, שבמידה ותגיע לידי ביצוע, תהיה שינוי מבורך שישמור על פרנסתם-ן של העוסקים-ות בתעשייה, וימנע פגיעה נרחבת ביצירה הישראלית המקורית.

כפי שציינו לא אחת בחודשים האחרונים בפגישותינו עם המועצה, עם משרד התקשורת ועם שר התקשורת; שוק התקשורת הרב ערוצית מצוי בנקודת מפנה, השינויים הטכנולוגיים וכניסתם של גופים משדרים הפועלים מעל גבי רשת האינטרנט – הישראליים (סקלום, פרטנר ועוד) והבינלאומיים (נטפליקס, אפל ועוד), והעדר האסדרה על גופים המשדרים מעל גבי האינטרנט, מובילים את תעשיית הטלוויזיה הישראלית אל שוקת שבורה, אל כשל שוק ותוביל בוודאות להפחתה משמעותית ביצירה אודיו ויזואלית ישראלית על כל המשתמע מכך.

אנו מברכים את יו”ר המועצה אשר ביטון על שיתוף הפעולה והטיית האוזן לצרכי היוצרים והיוצרות והיצירה המקורית. עם זאת, חשוב לצין כי עדיין נותרה עבודה משמעותית וסוגיות שטרם נפתרו על מנת ש לאסדרה חדשה כלשהי תהיה משמעות אמיתית. כך לדוגמא, בקהשרים של הגנת הינוקא המופרזת והעדר הקביעה מהו בסיס ההכנסות ממנו יחויבו גופי השידור הרב ערוציים ברגולציה.

חשוב להדגיש – הדרך לרגולציה אמיתית עוד רחוקה, ואל לנו לקפוא על השמרים! אנו מציעים להמשיך ולקיים מפגשים עמנו – איגודי היוצרים-ות, ועם הגורמים הרלוונטיים, על מנת להוביל את המהלך ואת הרפורמה קדימה לידי מימוש.

לקריאת הכתבה >

לקריאת מכתב איגודי היוצרים-ות למר אשר ביטון >