17 באפריל 2018

איגודי היוצרים-ות לשר התקשורת: ההתעללות באנשי התאגיד חוזרת על עצמה

היוצרים-ות מוחים נגד ההצהרות שהושמעו לאחרונה על ידי שר הפנים אריה דרעי, על רצונו לסגור את תאגיד השידור הישראלי. אל הצהרותיו של דרעי הצטרף שר התקשורת איוב קרא שצייץ בעד המהלך. “הצהרות אלו אשר חוזרות על עצמן פעם אחר פעם, לא רק פוגעות בפרנסתם של אלפי אנשים, אלא גם מאיימות ומטילות מורא על יוצרים ועיתונאים, ומהוות פגיעה חמורה בחופש הביטוי”, נכתב, בין השאר, במכתב נוקב ששלחו היוצרים-ות לקרא

בשבוע שעבר דווח בתקשורת כי שר הפנים אריה דרעי הציע במהלך ישיבת ראשי הקואליציה לסגור את תאגיד השידור הישראלי – “כאן”, בנימוק שסגירת התאגיד תחסוך למדינה עשרות מיליוני שקלים בעשור.

למרות שבהודעה לעיתונות, שיצאה מלשכתו של רה”מ נתניהו, נטען כי הצעת סגירת התאגיד הינה של דרעי ולא של רה”מ, וכי האחרון יבחן את הנושא יחד עם שר האוצר כחלון במסגרת דיוני תקציב 2019; לאור התבטאויותיו של רה”מ בעבר, קשה שלא לחשוד כי נתניהו ידע מבעוד מועד על הצעתו של דרעי ואף עודד אותה. יחד עם זאת, יו”ר הקואליציה חה”כ דוד ביטן, שהתבטא גם הוא לא פעם נגד התאגיד ופעל לסגירתו בעבר, התייחס לסוגייה במספר כלי תקשורת וטען שסגירת תאגיד השידור הישראלי אינה על סדר היום.

אולם, מה שהפתיע אולי לא פחות מהצהרותיו של השר דרעי, הייתה תגובתו של שר התקשורת איוב קרא, אשר תמך בהצעה של דרעי ואף צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי קיבל את האישורים מרה”מ לפעול לקידום הנושא. ציוץ אשר נמחק בהמשך.

במכתב תקיף ששלחו איגודי היוצרים והיוצרות לשר התקשורת, מחו היוצרים-ות נגד הצהרותיהם של השרים דרעי וקרא והתריעו על הנזקים שהצהרות מעין אלו עלולות להוביל, בשידור הציבור ובתעשיית הטלוויזיה בכלל.

“בדבריך בתקשורת ציינת כי בכוונתך להביא לסגירת התאגיד ולהקמת קרן ליצירה מקורית ישראלית – אנו עונים בקצרה, לא יהיה!”, נכתב, בין השאר, במכתב היוצרים לקרא. ” איגודי היוצרים יציבו את עצמם שוב בחזית המאבק על שידור ציבורי ישראלי ראוי וחופשי. בעבר כבר הוצע לנו מה שעלול חלילה להתפרש כשוחד ציבורי של ממש, 250 מיליון שקלים כדי לשים אותנו בגטו של יצירה ישראלית ובערוץ נפרד של יצירה מקורית, וכל זאת על מנת שנוותר על מאבקנו לטובת שידור ציבורי, ממומן על ידי הציבור ולמען הציבור. לא הסכמנו למהלך חמור שכזה בעבר, לא נסכים לו עכשיו ולא נסכים בעתיד”.

עוד כותבים היוצרים-ות לקרא, כי “ההתעללות שהממשלה נהגה בה כלפי אנשי הרשות ואנשי התאגיד כאחד במשך שנים, חוזרת על עצמה בחסותך ובהנהגתך! חוסר וודאות כלכלית שוב מרחפת כחרב מעל ראשי משפחות, הורים צעירים, מפרנסים יחידים, נשים חד הוריות, נכים, ועוד מאות בני אדם”.

היוצרים-ות מוסיפים כי הצהרות אלו, אשר חוזרות על עצמן פעם אחר פעם, “לא רק פוגעות בפרנסתם של אלפי אנשים, אלא גם מאיימות ומטילות מורא על יוצרים ועיתונאים, ומהוות פגיעה חמורה בחופש הביטוי שלהם. כדי שיוכלו לדווח אמת כפי שהם רואים אותה – יוצרים ועיתונאים חייבים לדעת שמקור פרנסתם יציב ושהם מוגנים בכל עת מאימת ספינים, לחצים או כל איום אחר”.

לקראת סיום המכתב, היוצרים-ות מבקשים מקרא: “אל תחזיר אותנו אחורה לתפיסה המעוותת שהובעה על ידי מפלגתך: ‘אם זה לא משרת אותנו בשביל מה אנחנו צריכים את זה’?!! זוהי תפיסה אנטי דמוקרטית והיא מחטיאה את המהות של חוק השידור הציבורי”.

היוצרים-ות חותמים את המכתב בדרישה מקרא לתאם עמם פגישה בהולה, כדי לרדת לשורש הצהרותיו האחרונות ולהבין מה כוונת משרדו בשאלת התאגיד ובשאלות נוספות העולות מהצהרותיו וציוציו הרבים בימים האחרונים, בנוגע לשוק התקשורת בכלל.

איגוד הבמאיות והבמאים ימשיך לעקוב אחר ההתפתחויות ויפעל בכל האמצעים שברשותו לכינונו של שידור ציבורי ראוי, מקצועי ועצמאי ויוודא שבכל תרחיש – ההשקעה הכוללת של התאגיד בהפקות המקור תיוותר על כנה, כפי שנדרש בחוק.

אנא הישארו קשובים-ות לעדכוני האיגוד.

למכתב המלא שנשלח מאיגודי היוצרים-ות לשר התקשורת