12 בספטמבר 2023

<<תאריכים חדשים >> החל מה-4/12 || קורס פיתוח סרטים באורך מלא בהנחיית אביטל בקרמן, מנהלת פיתוח, קריאה ומיון בקרן הקולנוע הישראלי

ימי שני 19:00-21:00 החל מה-4/12/23 || תאריכים חדשים – נפתחו מספר מקומות אחרונים | קורס פיתוח סרטים באורך מלא, בעשרה מפגשים: תהליך פיתוח מקצועי מן הרעיון ועד למימוש

בהנחיית אביטל בקרמן, מנהלת פיתוח, קריאה ומיון של קרן הקולנוע הישראלי.

תהליך פיתוח הוא מסע לזיקוק השליטה של היוצר/ת/ים בייחודיות של היצירה ובמשמעות שלה. בסדנה נפרוש את תהליך הפיתוח – לרבות כתיבת התסריט, עיצוב העולם והמאפיינים הסגנוניים של הסרט. רוב הסטודנטים בבתי הספר לקולנוע, אינם מתמודדים במהלך לימודיהם עם האתגר שבתהליך פיתוח סרט באורך מלא, אלא עוסקים ביצירת סרטים קצרים.

בתהליך הפיתוח מבורר הרקע הרעיוני והמעשי ליצירה וההקשר שלה באמנות העכשווית; על מה היצירה – השאלה הגדולה / התמה הגדולה שלה (מה היא חוקרת?); מהי המשמעות המטלטלת שלה דרך פתרון הקונפליקט? איזה מבנה נכון לה? מהי החוויה הרגשית ומהו ההדהוד הפילוסופי שלה? לאיזה קהל אני מייעד/ת אותה, ולמה טוב שאני היוצר/ת שלה? כמו כן, מעוצבת גלריית הדמויות ומתקבלת ההחלטה דרך אילו דמויות מסופר הסיפור בסצנות השונות. מתגלים הגיבור/ה, האנטגוניסט, הצורך, הרצון, החולשה, המאבק והשינוי הפסיכולוגי והמוסרי.

וכמובן, בתהליך הפיתוח, זמן רב לפני הצילומים, נולד גם הסגנון – התחושות אליהן מכוונים ברגעים השונים, הגישה למצלמה והגישה לסאונד, הניגודים בתוך החוויה, האנרגיה של הלוקיישנים ואפילו של הדמויות – הרבה לפני תהליך הליהוק. ממש כמו הדראפטים השונים של התסריט המשתנים בתהליך הפיתוח, כך גם הצהרת הכוונות ליצירה העתידית והרפרנסים הוויזואליים הולכים ומתחדדים, והיוצר/ת/ים הולכים ובוראים עולם ייחודי.

לפיתוח חד ובהיר ישנה חשיבות בהבלטת הפרויקט באקלים הלוהט של תעשיית הקולנוע והטלוויזיה, אבל אם התהליך מדויק, הוא מיטיב עם כל שלבי היצירה וההפקה – פיתוח יסודי משנה את התסריט, מדייק את הסגנון, משייף את הפרזנטציות וגיוס המשאבים והולך עד סגירת הקאט והמפגש עם הקהל. בקורס נלמד לפתח פרויקטים מתוך מודעות וחיבור נאמן לעולם היצירה, ונשיג שליטה מלאה במסמכי ההגשה לפלטפורמות המימון והפיתוח בארץ ובעולם. זאת תוך הדגמה מיצירות קולנועיות וטלוויזיוניות, וכן הפניה לתאוריות של פרשנות, כתיבה ומדע המוח.

הסדנה מתאימה לבוגרי בתי ספר לקולנוע, לבמאים- תסריטאים / לבמאים שעובדים בשיתוף תסריטאים וכן לתסריטאים.

השעה הראשונה בכל שבוע 19:00 – 18:00 תהיה שעת תרגול בהנחיית אליה רייס, מנהלת הפרויקטים והתוכן של האיגוד – בה נוכל לעבור על חומרי המשתתפים.ות.

שעת התרגול אינה חובה ותלוייה ברצון המשתתפים להחיל את החומר שנלמד על פרוייקטים אישיים.

החל מה-4/12/23 || 10 מפגשים, ימי שני, 19:00-21:00 + תרגול חומרים אישיים 18:00-19:00, תא תרבות דה וינצ׳י, ליאונרדו דה וינצ׳י 14, תל אביב

אנא הרשמו בהקדם, בעקבות דחיית הקורס נפתחו מספר מקומות מצומצם, כל הקודם זוכה

הקורס מוצע בתשלום: 

מחיר מסובסד לחברי איגוד הבמאיות והבמאים – 1,000 שקלים

מחיר מוזל לחברי איגודי היוצרים האחרים – 1,250 שקלים

מחיר מלא לקהל הרחב : 1,500 שקלים

>>להרשמה<<

 

תכנית הסדנה:

4/12/23 מפגש 1 – היצירה היא בריאת עולם חדש. הדגמה.

11/12/23 מפגש 2 – התמה הגדולה של הסרט – בתוכן ובצורה

18/12/23 מפגש 3 – לקראת סינופסיס: פרמיס וקונפליקט

25/12/23 מפגש 4 – לקראת סינופסיס: בניית הסיפור

1/1/24 מפגש 5 – לקראת סינופסיס: מבנה

8/1/24 מפגש 6 – לקראת סינופסיס: דמויות

15/1/24 מפגש 7 – הצהרת כוונות אסתטית

22/1/24 מפגש 8 – מוד בורד והדגמות ויזואליות

29/1/24 מפגש 9 – דבר היוצר/ת/ים ופרזנטציה

5/2/24 מפגש 10 – פיתוח בדרכים אלטרנטיביות