4 ביוני 2020

תכנית הרזידנסי של האיגוד ״מהמדבר למסך״: סבב א׳ יצא לדרך!

איגוד הבמאיות והבמאים, בשיתוף משפחת ישר-אלקבץ וקרן גשר לקולנוע רב תרבותי, נרגשים מהשקת הסבב הראשון של תכנית השהות (רזידנסי) של האיגוד ״מהמדבר למסך״

“מהמדבר למסך” – תוכנית הרזידנסי של איגוד הבמאיות והבמאים בשיתוף קרן גשר ע”ש רונית אלקבץ הינה תוכנית חדשה וייחודית בתחום הקולנוע בישראל, שנועדה לאפשר לבמאים ובמאיות להתרחק מחיי היום יום העמוסים ולהתמסר באופן חופשי, למשך פרק זמן של שבועיים, לכתיבת הפרויקט הבא שלהם-ן. הרזידנסי כולל אירוח בתנאי חצי פנסיון (לינה ושתי ארוחות ביום) בקיבוץ לוטן שבערבה, וכמו-כן לווי של מנטור-ית בתהליך הכתיבה והפיתוח.

מטרת תכנית הרזידנסי היא לשמש כדחיפה וקידום של יוצרים ויוצרות אשר הוכיחו את יכולתם-ן להגיע להישגים ברי משמעות התורמים לתרבות והחברה הישראלית. הסבב הראשון של התכנית יצא לדרך ביום ראשון ה31/5, ויסתיים בתום שבועיים.

הבמאים המשתתפים בסבב הראשון של התכנית הם הבמאי רותם קפלינסקי והבמאית רונית טיאר, אשר נמצאים בתהליך פיתוח של תסריט לסרט עלילתי באורך מלא. לכל אחד מהבמאים הוצמד מנטור-ית שילווה/תלווה אותם במהלך תקופת השהות. את רותם ילווה הבמאי והתסריטאי חבר האיגוד ירון שני, ואת רונית תלווה הבמאית והיוצרת חברת האיגוד ג׳ולי שלז.

עשייה חברתית בפריפריה – בהתאם לשאיפת האיגוד לקדם בקרב חבריו-תיו ערכים של מעורבות קהילתית, סולידריות והיכרות מעמיקה יותר עם המגוון הישראלי; במהלך השהייה בתכנית, רונית ורותם יעבירו שתי פעילויות ייעודיות לחברי-ות הקיבוץ, שמטרתן להעמיק את הקשר בין היוצרים-ות לקהילה המקומית, ולהביא את הקולנוע והיצירה הישראלית לפריפריה.

~~

הכירו את המשתתפים בסבב הראשון של התכנית!

רותם קפלינסקי הוא במאי ותסריטאי, בוגר לימודי קולנוע וטלוויזיה בביה״ס סם שפיגל. בין יצירותיו, הסרט הקצר ״הקו של גרייס״ (2015), זוכה פרס הסרט הקצר הטוב ביותר בפסטיבל הקולנוע ירושלים; והסרט המוקומנטרי ״גרוטראלי – שובם של ילד אוכל מפח״ (2018). כעת הוא עובד על פיתוח תסריט עלילתי לסרט ארוך ״כולו מן אללה״ (עליו גם יעבוד בתכנית השהות) – זוכה מענק פיתוח מהקרן לקולנוע, זוכה פסטיבל חיפה לפיץ’ הטוב ביותר וזוכה פרס למקום שני בפסטיבל ברלין בתחרות תסריטים של שוק הקופרודוקציות.

רונית טיאר היא במאית סרטים דוקומנטרים ועורכת, בוגרת המחלקה לקולנוע וטלוויזיה במכללת תל חי. בין יצירותיה, הסרט התיעודי ״ג׳וזף וג׳וזפין״, שהשתתף בפסטיבל חיפה ובפסטיבל “סרט” 2019  והוקרן בסינמטקים ברחבי הארץ; והסרט התיעודי ״אני זוכרת״, שנמצא כעת בשלבי פוסט פרודקשיין, ומיועד לשידור בערוץ ארטא. רונית תעבוד על פיתוח תסריט לסרט עלילתי באורך מלא בשם: ״הילדים שאין לי״.

~~

אנו מקווים שתכנית השהות החדשה תאפשר ליוצרים שקט ופנאי על מנת להגיע להתקדמות משמעותית בפרויקטים שלהם, ואנחנו לא יכולים לחכות לראות את התוצאה!

ותודה גדולה לקרן גשר ולמיזם ״בלי פחד״ מיוזמת משפחת ישר-אלקבץ על שיתוף הפעולה והתמיכה ביוזמה.

~נמשיך לעדכן מהשטח!~

לפרטים נוספים