30 בינואר 2020

קול קורא: רזידנסי “מהמדבר למסך” על שם רונית אלקבץ | איגוד הבמאיות והבמאים

שימו לב: נדחה הדדליין ל19/3 | איגוד הבמאיות והבמאים, בשיתוף משפחת ישר-אלקבץ וקרן גשר לקולנוע רב תרבותי, נרגשים להשיק תכנית שהות (רזידנסי) חדשה בקיבוץ לוטן בערבה, לבמאיות ובמאים חברי-ות איגוד, בעלי-ות נסיון מקצועי מוכח

“מהמדבר למסך” – תוכנית הרזידנסי של איגוד הבמאיות והבמאים בשיתוף קרן גשר ע”ש רונית אלקבץ הינה תוכנית חדשה וייחודית בתחום הקולנוע בישראל, שנועדה לאפשר לבמאים ובמאיות להתרחק מחיי היום יום העמוסים ולהתמסר באופן חופשי, למשך פרק זמן של שבועיים, לכתיבת הפרויקט הבא שלהם-ן. הרזידנסי כולל אירוח בתנאי חצי פנסיון (לינה ושתי ארוחות ביום) בקיבוץ לוטן שבערבה, וכמו-כן לווי של מנטור-ית בתהליך הכתיבה והפיתוח. *שימו לב: בשלב זה התכנית מיועדת לפיתוח פרויקטים עלילתיים בלבד.

תכנית הרזידנסי היא חלק מהמיזם הרב שנתי “בלי פחד”, מייסודה של משפחת ישר-אלקבץ, שנועד לשמר את זכרה התרבותי של רונית אלקבץ ולשאוב השראה מיצירתה פורצת הדרך. מטרת המיזם לעודד ערכים של חירות יצירה, תשוקה ומאבק חברתי, תוך מסירות, נחישות ודבקות ולעודד יוצרות ויוצרים לפעול ולחתור לעשייה אמנותית חברתית, ולקדם יצירה המביאה אל המסך עולמות שנדחקו וסיפורים ראויים שטרם סופרו, המציגים קהילות או סוגיות שלא קיבלו ביטוי הולם ביצירה לקולנוע ולטלוויזיה. 

הסבב הראשון של התכנית יתקיים בחודש מאי 2020, ויכלול שתי תכניות שהות בנות שבועיים ימים כ”א*. לכל תכנית יבחרו שני במאים-ות (במאי ובמאית) אשר באמתחתם פרויקט משמעותי אחד לפחות (בכלל הז’אנרים), והם-ן נמצאים בתהליך פיתוח של פרויקט עתידי. מטרת תכנית הרזידנסי היא לשמש כדחיפה וקידום של יוצרים ויוצרות אשר הוכיחו את יכולתם-ן להגיע להישגים ברי משמעות התורמים לתרבות והחברה הישראלית.

בהתאם לרוח המיזם, הדוגלת בעשיה אמנותית חברתית, ובהתאם לשאיפת האיגוד לקדם בקרב חבריו-תיו ערכים של מעורבות קהילתית, סולידריות והיכרות מעמיקה יותר עם המגוון הישראלי; המשתתפים-ות ברזידנסי יידרשו להעביר שתי פעילויות בתחום התרבות בשיתוף הקהילה המקומית, שמטרתן להעמיק את הקשר בין היוצרים-ות לקהילה המקומית.

תכנית השהות הראשונה תתקיים בין התאריכים 3-18 למאי.

תכנית השהות השניה תתקיים בין התאריכים 31 למאי ועד  15 ליוני.

*הקול-קורא הנוכחי מתייחס לסבב הראשון של התכנית (הכולל שתי תכניות שהות). בעתיד יפורסמו תאריכים נוספים.

מועד אחרון *ומעודכן* להגשה לתכנית: 19/3/2020.

תשובות יתקבלו בתחילת חודש אפריל.

***

תנאי סף לקבלה:

רשאים-ות להגיש מועמדות במאים ובמאיות, חברי איגוד הבמאיות והבמאים*, אשר כתבו וביימו לפחות אחד מהבאים:

 • סרט קולנוע (דוקומנטרי או עלילתי) באורך מלא (מעל 60 דק’), אשר הוקרן בבית קולנוע בישראל (או במסגרת פסטיבל בינלאומי).
 • סדרת טלוויזיה ששודרה באחד מגופי השידור.
 • סדרת רשת אשר זכתה ל250 אלף צפיות, לפחות.
 • שני סרטים קצרים שנעשו מחוץ למסגרת לימודית, והתחרו בתחרות רשמית (ישראלית או בינלאומית), במסגרת פסטיבל בינלאומי בעל ותק של 7 שנים לפחות.

*במאים/ות אשר אינם-ן חברי-ות איגוד אך עומדים-ות בתנאי הסף, יכולים-ות להצטרף לאיגוד הבמאיות והבמאים במקביל להגשת מועמדות לרזידנסי. שימו לב: הגשות מבמאים-ות שאינם-ן חברי-ות איגוד תיפסלנה.

חומרים נדרשים להגשה:

 • סינופסיס* (עד עמוד אחד).
 • הצהרת כוונות* – הצהרת כוונות של היוצר/ת הראשי/ת של הפרויקט המוצע(במאי/ת ותסריטאי/ת), הכוללת התייחסות לנושא הפרויקט, הקשר של היוצר/ת לסיפור במידה וקיים ותפישה ויזואלית (עד עמוד אחד).
 • נסיון מקצועי של היוצר-ת.
 • רשימת אנשי צוות מרכזיים-ות (במידה ויש).

*יש להגיש את כל המסמכים – מלבד קורות החיים ורשימת אנשי הצוות, ללא צייון שמות המגישים/ות ופרטים מזהים (של במאי/ת, מפיק/ה, תסריטאי/ת).

תהליך בחירת המשתתפים:

מתוך רצון לשמור על עקרון השוויוניות, בחירת המשתתפים-ות תיעשה באופן אקראי מבין המגישים-ות אשר עומדים-ות בתנאי הסף (מאזן של 50-50 בין המגדרים).

הרזידנסי כולל:

 • יחידת דיור ליחיד-ה בקיבוץ לוטן.
 • אירוח על בסיס חצי פנסיון (כולל בסופי שבוע).
 • ליווי של מנטור/ית מטעם איגוד הבמאיות והבמאים לבחירת היוצר-ת, מתוך רשימה שיעביר האיגוד. הליווי יכלול שתי פגישות אישיות (הראשונה תתקיים טרם הכניסה לשהות בקיבוץ, והשניה תתקיים לאחר סיום התכנית), וליווי במייל ובטלפון במהלך השהות.

 

מחויבות המשתתפים:

 • נוכחות בכל ימי התוכנית.
 • העברת שני אירועים קהילתיים בקיבוץ לוטן, מתוך רשימה של אפשרויות שתועבר מראש.
 • חובת הצגת התקדמות משמעותית בפיתוח הפרויקט, בין המפגש הראשון לשני עם המנטור-ית (לדוגמה מסינפסיס לטריטמנט, או מטריטמנט לתסריט).
 • בפרק זמן של 90 יום מתום התוכנית היוצר-ת ת-יתבקש להעביר את תוצרי התוכנית לקבלת משוב בקרן גשר.

למסמך הכללים והנהלים לתכנית הרזידנסי “מהמדבר למסך” > 

להרשמה לתכנית הרזידנסי >

להצטרפות לאיגוד הבמאיות והבמאים >

*שימו לב: ההרשמה לרזידנסי “מהמדבר למסך” תתבצע דרך טופס ההרשמה של איגוד הבמאיות והבמאים *בלבד*, ולא דרך עמוד ההרשמה למיזם “בלי פחד” שבאתר קרן גשר.

ליתר המסלולים להגשה במסגרת מיזם “בלי פחד”

לשאלות ובירורים נוספים אפשר לפנות לאיגוד הבמאיות והבמאים, במייל: info@directorsguild.org.il