30 ביוני 2019

תגובת איגודי היוצרים לפרשת הסרט “לאה צמל – עורכת דין”

איגוד הבמאיות והבמאים, יחד עם ארגוני היוצרים והעובדים בתרבות הישראלית, תומכים וימשיכו לתמוך ביצירה חופשית, פלורליסטית ומגוונת. דיון וביקורת דרך תרבות הם חלק מהותי מחברה דמוקרטית בריאה

איגודי היוצרים, האמנים ופורום מוסדות תרבות רואים בחומרה את אירועי הימים האחרונים במועצת התרבות של מפעל הפיס: את ההתעלמות מהחלטות הוועדות המקצועיות והניסיון לפגוע ביצירת התרבות במדינת ישראל.
בשנים האחרונות, כיוצרים-ות ואנשי תרבות בישראל, אנו ניצבים לא אחת מול לחצים פוליטיים. חופש הביטוי הוא ערך דמוקרטי שלצידו, לצערנו, מחיר לא פשוט, ואנו נמצאים בחזית המאבק להגנתו.

התנהלות דירקטוריון מפעל הפיס בפרשת הסרט: “לאה צמל – עורכת דין” היא עדות נוספת להלך הרוח שפושה בחברה הישראלית: הלך רוח של סתימת פיות ופגיעה בחופש הביטוי, היצירה והביקורת. הדבר מצער בעיקר כי בכך, דווקא מפעל הפיס, שמהווה בימים כתיקונם חוד חנית של תמיכה ביצירה ישראלית מקורית, מצטרף אל המגמה הבעייתית.
אל לו למפעל הפיס לנתק את הקשר עם היצירה הישראלית ועם היוצרים-ות הישראלים-ות! ההתנהלות האחרונה מסמנת ירידה תלולה במדרון חלקלק במעמדו של מפעל הפיס כגוף התומך בתרבות ישראלית. ללא תמיכה שוויונית ומקצועית, ללא תמיכת המפעל בתרבות הישראלית, מה יוותר ממנו מלבד גוף המעודד הימורים בעיקר בקרב אוכלוסיות חלשות ומשתמש כרצונו בכספי הרווחים?
גוף מסוגו של מפעל הפיס עלול לאבד מייחודו ותרומתו, לא בגלל מאות מנויים שבוטלו עקב עמדות פוליטיות נקודתיות, אלא עקב אובדן העוגן המוסרי המעורער ממילא שלו.

ביום א’ הקרוב (30/6), בשעה 14:00 בבית מפעל הפיס בתל אביב, תתקיים ישיבה מיוחדת של מועצת התרבות והאמנות של מפעל הפיס. בישיבה, בהשתתפות יו״ר הדירקטוריון והמנכ״ל, תוסבר החלטת הדירקטוריון. 
אנו מזמינים את עצמנו ואתכם-ן: נציגי-ות איגודי היוצרים, אמנים ומוסדות התרבות מכל עולם היצירה בארץ – הגיעו לשמוע ולהשמיע!