איגוד הבמאיות והבמאים מזהיר: חתימה על חוזים מול חממות פיתוח

במאיות-ים ותסריטאים-ות יקרים-ות – ריכזנו עבורכם-ן מספר כללי אצבע ואזהרות לקראת חתימה על חוזה מול חממות […]

View more

בעקבות בקשת האיגוד: הוספת במאי-ות קליפים לחברי-ות האקדמיה לקולנוע וטלוויזיה

הישג לאיגוד ולקהילת הבמאים-ות: האקדמיה לקולנוע וטלוויזיה הצביעה בעד שילובם-ן של במאי-ות קליפים מוזיקליים לשורת חברי-ות […]

View more

פגישת איגודי היוצרים-ות עם נציגי-ות תאגיד השידור הישראלי

ראשי-ות איגוד הבמאיות והבמאים, הפורום הדוקומנטרי בישראל ואיגוד התסריטאים נפגשו היום עם ראשי-ות התאגיד, על מנת […]

View more

מכתב תמיכה ביוצרים-ות הקרואטיים-ות

איגוד הבמאיות והבמאים מצטרף לFERA – הפדרצייה האירופאית של איגודי הבמאים-ות בתמיכה בקמפיין היוצרים-ות הקרואטיים-ות, למען […]

View more

הסכם תקדימי בין “כאן” לאיגוד הבמאיות והבמאים ואיגוד התסריטאים

ההסכם, שגובש בעקבות עבודה משותפת של שלושת הגופים, מסדיר לראשונה בישראל את תנאי העסקתם של היוצרים-ות […]

View more

החדשות: לא כל אחד יכול לקרוא לעצמו “יוצר סדרה”!

מפניות חוזרות ונשנות לאיגוד עולה כי ישנם גורמים בשוק הפקות הטלוויזיה המקבלים קרדיט “יוצר-ת”, למרות שבפועל […]

View more

הבמאי-ת הינו-ה אחד מאבני היסוד בעשייה האודיו-ויזואלית ואיגוד הבמאיות והבמאים שם לו למטרה לשפר את מעמדו-ה ולדאוג לשמירת זכויותיו-ה.
בעוד שבמהלך עשורים רבים כמעט ולא הוטל ספק בתרומתם של הבמאים-ות ליצירתה ועיצובה של יצירה; כיום, לא פעם, במאים-ות מוצאים-ות עצמם-ן עם קרדיט וזכויות שאינם תואמים את השקעתם-ן בבריאתה של היצירה.

לאורך השנים האיגוד פעל במספר חזיתות כנגד השחיקה במעמדם-ן ובזכויותיהם-ן של הבמאים-ות:

בשנת 2008, לאחר שנודע כי ישנה כוונה לחלק בטקס פרסי האקדמיה לטלוויזיה את פרס הבמאי-ת (כמו גם את פרס התסריטאי-ת) בזמן הפרסומות ולא בשידור, האיגוד איים בהחרמת הטקס ואף השיג את תמיכתם-ן של 64 במאים-ות ותסריטאים-ות, שהודיעו שיסירו את מועמדותם-ן. בעקבות פעולה זו הושג סיכום על פיו הפרסים יחולקו בזמן שידור.

בשנת 2009, בעקבות תלונות קשות של במאים-ות דוקומנטרים-ות כנגד מפיקים-ות הפועלים-ות ע”פ נורמות עבודה הכוללות גזלת זכויות, הלנת שכר ואיומים, האיגוד הוביל מאבק מתוקשר להסדרת הזכויות ויחסי העבודה בתחום הדוקומנטרי ויזם “שולחן עגול” עם איגוד המפיקים ופורום היוצרים הדוקומנטרים שהוביל לפתרון הסוגיה.

בשנת 2011 הוביל האיגוד מהלך כנגד הצגת וידאו קליפים מבלי שהוענק לבמאים-ות קרדיט, המגיע להם-ן ע”פ חוק וכנהוג.
בשלב בראשון, האיגוד הגיע להסכמה עם הזכיינית “קשת” ונקבע כי זו תפצה במאי-ות קליפים אשר יצירותיהם-ן הופיעו באתר MAKO ללא קרדיט במהלך תחילת פעילותו של האתר ובשלבים הראשונים של גרסת ההרצה שלו. בהמשך, האיגוד הגיע להסכם ייחודי עם חברת “ענני תקשורת”, המפעילה בישראל את אתר האינטרנט ואת ערוץ הטלוויזיה MTV ישראל, במסגרתו החלה החברה להעניק קרדיט לבמאי-ות הקליפים הישראליים שמשודרים ב- MTV ישראל.

בשנת 2017 הוביל האיגוד מהלך שנועד לרענן ולחדד את אופן הצגת קרדיט הבמאי-ת בקרב מפיקים, סוכנים וגופי שידור; זאת מאחר ונתגלו מקרים בהם נעשתה חריגה מהנוהג המקובל וקרדיט הבמאי-ת נדחק ברשימת הקרדיטים, באופן הפוגם במעמדו-ה, הן בתכני טלוויזיה והן בקולנוע.

בשנת 2018, גיבש האיגוד יחד עם איגוד התסריטאים הסכם תקדימי בין “כאן” לשני האיגודים, המסדיר לראשונה בישראל את תנאי העסקתם של היוצרים-ות ושומר על כלל הזכויות המגיעות לבמאים-ות ותסריטאים-ות בהפקות שנעשות עבור חטיבת הדיגיטל של התאגיד. תנאים אלה כוללים זכויות יוצרים (קרדיט), הזכות לגבות תמלוגים עבור שידורים (תלי), זכות סירוב ראשונית וזכויות מוסריות. החוזה אינו מחייב את היוצרים-ות אך מעניק להם את זכויותיהם הבסיסיות ונותן להם נקודת פתיחה טובה למשא ומתן.

עוד ב 2018, גיבשו איגוד הבמאיות והבמאים ואיגוד התסריטאים הגדרה ברורה למונח “יוצר-ת סדרה”, לאור פניות חוזרות ונשנות על גורמים בשוק הפקות הטלוויזיה המקבלים קרדיט “יוצר-ת”, למרות שבפועל אינם זכאים לו. בהתאם לעיקרי ההגדרה, “יוצר-ת סדרה” הוא מי שכתב בפועל את התסריט של הפרק לדוגמא (pilot episode) בעונה הראשונה של הסדרה, וכן, שכתב בפועל את תקציר הסדרה (pitch document) – המסמך הראשוני שהוביל לפיתוח הסדרה, ו/או כתב את התנ”ך (bible) של העונה הראשונה. הגדרה זו, שכוללת הבהרות נוספות הנוגעות לקרדיט “יוצר-ת סדרה”, הופצה לכל גופי השידור, איגודי היוצרים, בתי הפקה, ויותר מ-100 גורמי מפתח התעשייה.

לצד מהלכים רחבים, דיווח ספציפי של חבר-ת איגוד על מקרים של אי צדק מאפשר לאיגוד להגן על האינטרסים של הפונה ובו בזמן להבטיח את עתידם המקצועי של יתר חברי-ות האיגוד.

זאת ועוד, מלבד מתן ייעוץ משפטי ומקצועי פרטני לחברות וחברי האיגוד, מעת לעת האיגוד מקיים השתלמויות משפטיות בסיסיות לבמאים-ות בהן ניתנות שלל עצות מעשיות בנוגע להתנהלות נכונה מול מפיק לפני, אחרי ותוך כדי עבודה משותפת; חלוקת זכויות ורווחים בין שותפים ליצירה; שקיפות הפקתית ועוד – זאת כדי שאלו יהיו מודעים-ות לזכויותיהם-ן ובכדי שמעמדם-ן המקצועי לא ייפגע.

איגוד הבמאיות והבמאים ממשיך להילחם באופן תדיר על יצירת תנאים שיטיבו ויעזרו לעבודת הבמאים והבמאיות בישראל, לפעול לשיפור מעמדם-ן, למניעת שחיקת שכרם-ן והגנה על עתידם-ן.