15 במרץ 2020

משבר הקורונה | דמי אבטלה ליוצרים-ות שעבודתם-ן נפגעה

יוצרים-ות העובדים-ות כשכירים-ות (בתעשייה או במקצועות הוראה) זכאים-ות לדמי אבטלה. איגודי היוצרים-ות ומוסדות התרבות עובדים על ניסוח קריטריונים לסיוע לעצמאים-ות שעבודתם-ן נפגעה

הביטוח הלאומי הוציא מסמך עם הנחיות לגביית דמי אבטלה בעקבות משבר הקורונה. להלן סיכום ההנחיות עבור שכירים-ות, עצמאים-ות ואמנים-ות שעבודתם-ן נפגעה.

1. מדריכים-ות, מרצים-ות ומורים-ות שעובדים-ות כעצמאיים-ות, ומקום עבודתם-ן הפסיק את הפעילות בעקבות הקורונה

לפי אתר המוסד לביטוח לאומי, כל מורה, מדריך-ה או מרצה העובדים-ות כעצמאיים-ות ועוסקים-ות בהדרכה או לימוד תחת הסכם עבודה של לפחות 3 חודשים או סדרה של לפחות 7 שיעורים או הרצאות, זכאים-ות לדמי אבטלה. (לדוגמה: מרצים באוניברסיטאות ומכללות, מורים בקורסים, מדריכי חוגים במתנ”סים וכדומה).

לקבלת דמי אבטלה יש לצבור 12 חודשי עבודה מתוך 18 החודשים האחרונים בעבודת הדרכה או בעבודה כשכיר. כעבודת הדרכה יכולה להיכלל כל עבודה תחת הסכם של לפחות 3 חודשים להעברת שיעורים או הרצאות, או לחילופין הסכם לסדרה של 7 שיעורים או הרצאות לפחות. אם חסרים לך חודשי עבודת הדרכה ב-12 מתוך 18 החודשים האחרונים, ניתן להשלים אותם עם תקופות אחרות כפי שמפורט בקישור הזהאם עבדת אפילו יום אחד בחודש כלשהו, זה ייחשב כאילו עבדת באותו החודש. כלומר, אם ההסכם היה מה-5 בספטמבר עד ה-5 בדצמבר, תקופה זו תוכר עבור 4 חודשים – ספטמבר, אוקטובר, נובמבר ודצמבר. כדי לקבל דמי אבטלה יש להירשם בשירות התעסוקה מיד עם הפסקת העבודה, בלינק.

לכל ההנחיות, באתר הביטוח הלאומי

2. שכירים-ות הנאלצים-ות לצאת לחופשה ללא תשלום בעקבות משבר הקורונה.

הזכאות לדמי אבטלה היא למי שיצא לחופשה ללא תשלום (חל”ת) למשך 30 יום ומעלה, ומותנית בעמידה בתנאי הזכאות לדמי אבטלה. שימו לב, דמי האבטלה ישולמו החל מתחילת החל”ת. מי שהוצא לחל”ת בעקבות הקורונה, יוכל להתחיל לקבל דמי אבטלה גם אם הוא לא ניצל את כל ימי החופש שלו.

לכל ההנחיות באתר הביטוח הלאומי

3. אמנים-ות שמקום עבודתם-ן הפסיק את הפעילות בעקבות הקורונה

גם אמנים-ות עשויים להיות זכאים-ות לדמי אבטלה. (שימו לב, להלן הגדרת ״אמן-ית״: ״אמנים שעוסקים בהופעה אמנותית או בידורית כמו הנחיה במופע, משחק, שירה, דקלום, הקראה, נגינה, ניצוח, ריקוד, פנטומימה, לוליינות וקוסמות. כולל הופעה בכל אחד מאלה לצורך הקלטה או צילום (חוץ ממקרים של הקלטה או צילום לצרכי פרסומת״).

לכל ההנחיות באתר הביטוח הלאומי

ארגון שח״ם פרסם מסמך שאלות ותשובות, בעקבות משבר הקורונה ואובדן מקומות העבודה, עם מידע חשוב ומקיף לגבי קבלת דמי אבטלה לאמנים-ות. לקריאת המסמך המלא >>

***שימו לב: איגוד הבמאיות והבמאים, בשיתוף יתר האיגודים ול.ה.ב. – לשכת ארגוני העצמאיים בישראל, עובדים מסביב לשעון אל מול משרדי הממשלה, על מנת לסייע לעצמאים-ות שפרנסתם-ן נפגעה בעקבות משבר הקורונה, ואינם-ן עומדים-ות בתנאי הביטוח הלאומי לקבלת דמי אבטלה. בין היתר, הארגונים פועלים להגדרת קריטריונים להכפלת תקציב הקרן לאמנים במצוקה, ביוזמת משרד התרבות, מתקציב של שני מיליון ש״ח לארבעה מיליון ש״ח. נעדכן בהמשך כשיהיה מידע ברור יותר.

להלן מכתבו של מר יוסי שרעבי, מנהל משרד התרבות והספורט לגופי מוסדות התרבות, איגודי ואגודות הספורט, בנוגע להיערכות על רקע משבר הקורונה. לקריאת המכתב המלא >>