7 בינואר 2020

בעקבות פניית איגוד הבמאיות והבמאים: שינוי נהלי הלקטורה בקרן רבינוביץ׳

הצלחה גדולה לאיגוד וליוצרים-ות – קרן רבינוביץ׳ נענתה לקריאות היוצרים-ות לבחינה מחדש ושינוי הליך הלקטורה החדש בקרן, ששונה בעקבות התקנות החדשות.

בחודשים האחרונים, בעקבות השינויים בתקנות משרד התרבות, יצא איגוד הבמאיות והבמאים בסדרת מפגשים עם נציגי-ות קרנות הקולנוע (“הכר את הקרן”), במטרה להבין ולהפוך לשקוף ונגיש את תהליך הלקטורה אל מול התקנות החדשות. המפגש הראשון בסדרה התקיים עם נציגי קרן רבינוביץ לאמנויות, ובעקבותיו עלו קולות רבים של יוצרים ויוצרות, לגבי השינויים במנגנון הלקטורה של הקרן. הטענות הופנו בעיקר ביחס לביטול שלב הפרזנטציות והכמות הגדולה של תסריטים אשר עולה משלב האנונימיות לשלב בחינת הנהלת הקרן [לפירוט התקנות החדשות של הקרן באתר האיגוד, לחצו כאן].

איגוד הבמאיות והבמאים יזם והוביל פנייה להנהלת הקרן, בתמיכת איגוד המפיקים ואיגוד התסריטאים, בבקשה לבחון מחדש את מנגנון הלקטורה, כך שיאזן בין חוות דעת הלקטורים-ות לשיקול הדעת המקצועית של הנהלת הקרן, ובמקביל יעניק ליוצרים-ות הזדמנות לקיים פרזנטציה מול הנהלת הקרן.

בעקבות פנייתנו, מנהלי קרן רבינוביץ לאמנויות היו קשובים לקולות העולים מהשטח, נרתמו ליוזמה, ובחנו מחדש את מנגנון הלקטורה אל מול מבחני התמיכה של משרד התרבות, על מנת ליישר קו עם בקשת היוצרים-ות. כחלק מהשינויים, הקרן תגדיל את משקל חוות דעת הלקטורים, בכך שתדרוש סינון גדול יותר של תסריטים שיעלו לשלב השני. בנוסף, הקרן תחזיר את שלב הפרזנטציה – שלב מהותי המעניק ליוצרים-ות הזדמנות נוספת להציג את הפרויקט שלהם, כך שיהווה מרכיב נוסף בשקלול הניקוד הסופי המשפיע על קבלת ההחלטה הסופית של הנהלת הקרן בבחירת הפרויקטים הנתמכים להפקה.

אנו מודים ומעריכים את הקרן על הנכונות להקשיב לקולות מהשטח, ולפעול מתוך שיתוף פעולה עם היוצרים והיוצרות. אנו מודים גם לאיגוד התסריטאים ולאיגוד המפיקים על תמיכתם בדרישות האיגוד והצטרפותם למהלך.